EURO 2024’te biletler 10’a katladı! Daha da artacak

Futbolseverlerin heyecanla beklediği EURO 2024’e bugün “merhaba” diyeceğiz… Bu büyük organizasyon için Almanya’ya iki gün önce ulaştım… Bu iki günlük sürede birçok detay dikkati çekti.

Şampiyonada boy gösterecek olan A Milli Futbol Takımımızın ilk antrenmanı taraftara açık yapıldı. Ay-yıldızlı ekibimizi izlemek için üç bin kişi çalışmaya akın etmişti… Sanki turnuvanın ev sahibi Türkiye idi..

Yabancı basın mensuplarının da ilgisi fazlaydı. Doğrudan bizim grubumuzda olmayan ülkelerin medyası da görüntü almak istiyordu. Bunun sebebini sorduğumda, antrenmanın çok kalabalık olacağını tahmin etmekte zorlanmadıklarını ve bunun haber değeri taşıdığını belirttiler, “Bu yüzden buradayız” dediler…

TÜRKİYE KATILDI ALMANLAR SEVİNDİ

Almanya’nın ARD radyosundan Martin Nickelsen de sohbet ettiklerimizdendi… Türkiye’nin EURO 2024’e katılmasının Almanya için çok önemli olduğunu ifade etti, “Türkiye sayesinde bizim evimizdeki turnuvanın atmosferi çok daha iyi olacak” dedi ve ekledi;

“2006’da Almanya’da Türkiye yoktu. Şimdiki turnuvada güçlü bir kadro ile yer alıyor. Özellikle Türk taraftarının oluşturacağı atmosferi herkes merakla bekliyor. Maça gidemeyen çok sayıda Türk olacak.

Onlar da fan zone’larda yani taraftarların ortak maç izleme noktalarında kalabalıklar oluşturacak. Türkiye sayesinde hem ekonomik hem de atmosfer anlamında Almanya karlı çıkacak. Bizler Türkiye olduğu için çok mutluyuz. Adeta ev sahibi takım gibi olacaksınız.”

BİLET BULMAK BÜYÜK SIKINTI

Ardından taraftarlarımızla konuştuk… Öncelikle bilet konusunu tabi… Biletler bitmiş durumda… UEFA kuralları gereği maç biletlerinin toplam yüzde 60’ı iki takıma eşit şekilde dağıtılarak satışa çıkıyor. Kalanı ise sponsorlar ve davetliler çıkarıldıktan sonra UEFA tarafından satışa sunuluyor. Çok ciddi bir talep var hala… Sohbet ettiğimiz Kaan ve Ozan Özdemir kardeşler de bilet bulamamaktan yakındılar. 50 Euro’luk biletlerin 500 Euro’nun üzerine çıktığını ve maça doğru daha da artacağını ifade ettiler. 10 katı bir artış söz konusu…

Dikkatimizi çeken yeni nişanlı bir çift var… Galatasaray ve Fenerbahçe formalarıyla gelmişler. Aylin Yüksekova ve Bertan Uzun takım formalarıyla tribündeki yerini almışlar. Bunların dışında gözüme çarpan bir başka unsur, Almanların da milli takımımızın antrenmanına ilgi göstermeleriydi.

Barsingahusen’de çok fazla Türk nüfus yok. Birçok Alman çocuk, Türk arkadaşlarıyla birlikte okuldan çıkıp antrenmanın yolunu tutmuşlar. Bayraklarımızı salladılar. Kimi zaman mehter marşı kimi zaman da milli takımızın parçaları ile coştular.

Alman çocukları aileleri de yalnız bırakmadı. Kiralama işi yapan Alman Reinhard Dobelmann da oradaydı. Futbolu çok sevdiğini ve milli takımın kendi yaşadığı Barsinghausen’de kamp yapmasından memnun olduğunu ifade etti. Yıldız oyuncuları yakından görmek istediği için de çalışmayı yerinden takip etti.

ÜST SEVİYE GÜVENLİK

Dikkatimi çeken bir başka unsur da güvenlik önlemleri… Özellikle stada grip çıkarken UEFA’da çalışanlar dahil aranıyor. Bunun yanısıra ulaşım da kusursuz işliyor. Almanya’nın ulaşım altyapısı çok güçlü. Ben araç kullanıyorum. Otobanlar ve trenler turnuva boyunca seyircilerin kolay ve rahat ulaşımını sağlayacak…

ALMANYA’DA FİYATLAR

Açıkçası konaklama fiyatları turnuva sebebiyle çok yüksek… Özellikle şehir merkezlerinde… Uzun yıllar olmuştu Almanya’ya gelmeyeli…

Belki on yıl… Otobanda yolculuk ederken bir benzinliğin dinlenme tesisinde mola verdim… Espresso için 2.5 Euro, 1.5 litre su için 3.80 euro, duplo çikolata için de 1.49 euro ödedim…

Almanya’da yapılan döneri severim… Bizdeki gibi malzemeyi az koymuyorlar. 7.25’ten başlıyor döner fiyatları…

İlk gün akreditasyonumu almak için stada gittim. Milli takımımızın ilk maçını oynayacağı Westfalen Stadyumu’nda son hazırlıklar yapılıyordu. Meşhur kale arkasındaki sarı duvarın artık Gürcistan maçında Tük duvarı olmasını bekliyoruz. UEFA yetkilileri stadın 3’te 2’lik kısmında seyircilerimizin olmasını bekliyor.

İMZA YARIŞI

Ay-yıldızlı oyuncularımıza Almanya’da ilgi çok büyük. Onlardan imza almak, beraber fotoğraf çektirmek yarışa dönmüş durumda… Bu destek ve ilgi takımın moralini daha da yukarıya çekiyor.

MİLLİ TAKIM STORE

Antrenman sahasının dışında milli takım forma ve malzemelerinin satışını yapan bir tır bulunuyor. Bayraklar 13 ve 15 Euro’dan tişörtler 20 Euro’dan şapkalar da 13 ve 15 Euro’dan satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x