Refah Sınır Kapısı açıldı, ilk yardım tırları Gazze’ye geçti

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, sosyal medya platformu X üzerinden bir açıklama yaparak, Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın bugün yerel saatle 10’da açılacağıyla ilgili bilgi aldıklarını bildirdi. Açıklamada, “Eğer sınır açılırsa, yabancı vatandaşların Gazze’den ayrılması için ne kadar süreyle açık kalacağını bilmiyoruz” denildi.

Reuters haber ajansının Mısır devlet televizyonundan aktardığına göre, insani yardımların olduğu tırların Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek abluka altındaki Gazze Şeridi’ne geçmeye başladığı görüldü. Daha önce konuya ilişkin açıklama yapan bir güvenlik kaynağı ve insani yardım çalışanı, ilaç taşıyan tırların hazırlandığını ve sınır kapısının Mısır tarafındaki sınır görevlilerinin görev başında olduğunu söylemişti. Filistinli bir sınır görevlisi de kapının açıldığını ve BM tırlarının Gazze’ye geçtiğini bildirdi.

ABD BASINI: SINIR, YARDIM GEÇİŞLERİNİN ARDINDAN YENİDEN KAPATILDI

ABD basınına yansıyan haberlere göre, Refah Sınır Kapısı, insani yardımların girişinin ardından yeniden kapandı. The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Mısırlı yetkililerin çoğunluğu tıbbi malzeme ve sınırlı miktarda gıda taşıyan 20 tırın Gazze’ye geçtiğini, kısa süre sonra kapının yeniden kapandığını aktardı. The Washington Post gazetesi de İngiltere’nin başkenti Londra merkezli Sina İnsan Hakları Vakfı’na dayandırdığı haberinde, sınır kapısının Mısır tarafının kapatıldığı bilgisini verdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es Sisi ise “Refah Sınır Kapısı’nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi” dedi.

MISIR KIZILAYI: İLK KONVOYDA 20 TIR BULUNUYOR

Mısır Kızılayı’nın Kuzey Sina Müdürü Halid Zayid de Refah Sınır Kapısı’ndan İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’ne geçen ilk yardım konvoyunun 20 tırdan oluştuğunu belirtmişti.

Zayid, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın geçici süreyle açılarak insani yardımların bölgeye girmeye başladığını söylemişti. İlk konvoyda 20 tır bulunduğunu aktaran Zayid, yardımların gıda malzemelerinin yanı sıra çoğunlukla tıbbi malzemeden oluştuğunu ifade etti.

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisi, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) “temel insani yardımlarının” Mısır sınırından Gazze’ye girdiğini bildirmişti.

ABD’DEN ‘GÜVENLİK UYARISI’

Büyükelçiliğin internet sitesinde paylaştığı ilgili güvenlik uyarısında, ‘pek çok kişinin sınırın açılması durumunda sınırdan geçmesinin beklendiği, Mısır’a girmek isteyen ABD vatandaşlarının sınırın iki tarafında da olası kaotik ve düzensiz bir ortam ile karşılaşmayı beklemesi gerektiği’ ifade edildi. Bölgedeki güvenlik ortamının ‘tahmin edilemez’ olduğu ifade edilen açıklamada, “Sınıra doğru gitmeyi ya da geçmeyi seçmeden önce kişisel güvenlik ve emniyetinizi değerlendirmelisiniz” denildi.

GUTERRES, SINIR KAPISINDAYDI: TIRLAR BİR AN ÖNCE GAZZE’YE GİTMELİ

Gazze için bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de bir Barış Zirvesi düzenlenecek. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antoni Guterres, 20 Ekim Cuma günü Refah Sınır Kapısı’na gelerek bir basın açıklaması yapmış, yardım tırlarının olabildiğince hızlı bir biçimde Gazze’ye doğru hareket etmesi gerektiğini söylemişti. Her gün anlamlı sayıda tırın Gazze’ye girmesi gerektiğini söyleyen Guterres, “Yardım sevkine getirilen şartları kaldırılması için tüm taraflarla aktif bir şekilde görüşüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x