KANUN ÇIKARTILACAK: En düşük Kök Aylığı 8.018 Liradan O Seviyeye Çekiliyor

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Temmuz ayında %24,73 zam alacak, fakat 1,7 milyon emekli “kök aylık” sebebiyle zamdan mahrum kalacak. Zam sadece “kök aylıklara” uygulanacak ve 8.018 TL altında kalanlar 10.000 TL’ye tamamlanacak. Bu durumun emekliler arasında tepkilere neden olması nedeniyle AKP kurmayları konuyu yeniden gündeme taşıyacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 12 BİN LİRA OLACAK MI?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre AKP kurmaylarına emeklilerden gelen yoğun talep üzerine En düşük emekli aylığının artırılması için çalışma başlatıldı. Konuyla ilgili çalışmalar Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve ilgili kurumların katılımıyla devam ediyor. En düşük emekli aylığının 12 bin liraya çıkartılması bekleniyor.

KANUN ÇIKARILMASI GEREK

En düşük emekli aylığının artırılması kararı alınmasının ardından kanun çıkartılması gerekiyor. Kanuni düzenlemenin, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yarın görüşülmeye başlanacak tasarruf paketi ile ilgili kanun teklifine bir önerge eklenerek yapılması bekleniyor.

Teklifin yasalaşması bu ayki emekli aylığı ödemelerine yetişmezse temmuz ayına ait emekli aylığı farkları daha sonra ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x