AK Parti’li Keşir: Gazze’deki kardeşlerimizin acısı acımız

AK Parti Kadın Kolları Başkanlığınca Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla genel merkezde “Cumhuriyet Kadını Bu 100’den Daha Güçlü” adlı toplantı düzenlendi.

Keşir, burada yaptığı konuşmada, İsrail’in Filistin’e saldırılarına değinerek, Gazze’nin şu an can çekiştiğini ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerine göre 50 bin gebe kadının Gazze’de sağlıksız şartlarda doğumu beklediğini anlattı.

UNICEF’in verilerine göre ise 2 bin 360 çocuğun hayatını kaybettiğini ifade eden Keşir, “Böyle bir yangını, böyle bir felaketi, böyle bir soykırımı asla görmezden gelemeyiz. Türkiye olarak, AK Parti olarak ilk günden itibaren başta kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere Gazze’deki kardeşlerimizin acısı acımız. Onların acısı her daim yüreğimizde.” dedi.

Bölgedeki kadın ve çocuklara destek olunması için geçen hafta uluslararası 137 kadın kuruluşuna mektup gönderdiklerini anımsatan Keşir, uluslararası ilişkilerde kadınların barış çağrılarına etkisinin büyük olduğuna işaret etti.

– “KADINLARIN PEK ÇOK HAK TALEBI AK PARTİ DÖNEMINDE DEVRİMCİ BAKIŞ AÇISIYLA GERÇEKLEŞTİ”

Keşir, bu ülkenin kadınlarının halkın iradesini esas almış Cumhuriyet değerleri sayesinde haklarına pek çok Avrupa ülkesinden önce sahip olduğunu söyledi.

Atatürk’ün, “Daha emin ve daha doğru olarak yürüyeceğimiz bir yol vardır: Büyük Türk kadınını çalışmalarımıza ortak kılmaktır.” sözünü anımsatan Keşir, şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Kadını dışlayan bir toplum gücünün ve potansiyelinin yarısından vazgeçmiş demektir” ifadesini hatırlatan Keşir, 21 yıldır bu anlamda pek çok adım attıklarını söyledi.

Kadının Cumhuriyet kazanımlarına tam olarak ulaşılabilmesi için başta anayasa olmak üzere birçok kanunda düzenleme yaptıklarını belirten Keşir, kadını toplum içinde hak ettiği seviyeye ulaştırmayı amaçladıklarını kaydetti.

– KADINA YÖNELIK YAPILAN ÇALIŞMALAR

Keşir, anayasaya “kadın erkek eşittir” ilkesinin ilk defa AK Parti döneminde konulduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

Keşir, bugün kamuda istihdam edilen kadın oranının yüzde 40’ı, KOSGEB’den destek alan kadın oranının ise yüzde 41’i aştığını belirterek, “Bugün mangalda kül bırakmayanlar iktidar ya da iktidar ortağı oldukları dönemde bu bahsedilen sorun alanlarının hiçbirini çözemediler.” değerlendirmesinde bulundu.

Parlamentodaki kadın milletvekili oranının 1935’te yüzde 4,1 olduğuna dikkati çeken Keşir, 2002 seçimine kadar bu oranın hiç aşılamadığını ve darbeler döneminde yüzde 1’in altına indiğini kaydetti.

Keşir, “Türkiye Yüzyılı’nda büyük Türkiye kesişen kümemizde buluşarak hem Cumhuriyet kadını hem iş kadını hem anne, kız kardeş, eş, evlat olarak kırda, kentte Cumhuriyet ülkümüzü yaşatmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılının sorumluluğunu 21 yılda yerine getirdik.” dedi.

– FİLİSTİN MİTİNGİNE DAVET

Keşir, konuşmasında, kadınlara, Cumhuriyet’in 100 yılı dolayısıyla evlerine bayrak asmaları, kız çocuklarına da eğitimde fırsat eşitliği haklarını iyi ve en verimli şekilde kullanmaları çağrısında bulundu.

Keşir, hafta sonu İstanbul’da düzenlenecek Filistin mitingine çevre illerden kadınları da davet etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x