26 yıllık adalet mücadelesi: Pınar Selek duruşması ertelendi

Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin ölüp 127 kişinin yaralandığı patlamadan sorumlu tutulan Pınar Selek bugün yeniden yargılandı. Mahkeme başkanı, Pınar Selek hakkında, tutuklama kararının devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca Abdülmecit Öztürk hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi. Duruşma Şubat 2025’e ertelendi. 

1998’de Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin yargılanan sosyolog Pınar Selek, 15’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yeniden yargılanacak. Böylelikle sosyolog Selek, daha önce 4 kez beraat ettiği ve 1 kez de ceza aldığı davada 6’ncı kez yargılandı. 

Pınar Selek 1998’de İstanbul Mısır Çarşısı’nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin ise yaralandığı patlamadan sorumlu tutuluyor. Selek hakkındaki yargılama ise 26 yıldır devam ediyor. Selek hakkında daha önce verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bozulmuş ve 4 kez de beraat etmişti. Selek hakkında ilk daha ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla açılmıştı. Emniyet raporlarında herhangi bir bomba bulgusuna rastlanılmadığı belirtilmesine rağmen, Abdülmecit Öztürk isimli kişinin ifadesi nedeniyle Selek, yargılanmaya başlamıştı. Yargılama süreci çeyrek asrı geçti.

Duruşmaya çok sayıda Türk ve Fransız avukat, Pınar Selek’in babası avukat Alp Selek ve sivil toplum örgütü katıldı. Mahkeme başkanı Türkiye barolarına kayıtlı olmayan Fransalı avukatların protokol bölümüne geçmesini istedi.

Abdülmecit Öztürk’ün avukatı müvekkilinin tutuklamaya yönelik yakalama kararının kaldırılmasını istedi.

Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre, Pınar Selek’in avukatlarından Bahri Belen de söz alarak, dosyaya giren bir yazıyla ilgili şunları söyledi: “Davanın başından beri Pınar Selek’le ilgili bir takım kanıtlar dosyaya konuldu. Yargıyı etkilemek isteyen bir takım güçler var. Söylediğimizim bir kanıtı burada. Sayın üyeler, ‘Pınar Selek isimli şahsın 2024 yılı Nisan ayında Fransa’da terör örgütü üyelerince yapılan etkinliğe katıldığı’ söyleniyor. Ayrıca Selek’in adres tespiti yapılmış. Pınar Selek’in bu adresi öyle bir yazılmış ki sanki gizli bir yerde saklanıyor gibi. İkinci bir konu, ‘PKK, KCK terör örgütü etkinliğine katıldı’ deniyor. Zaman, mekan belli değil. Pınar Selek 11 Nisan 2024 tarihinde Fransa Kültür Bakanlığı’na bağlı bir etkinliğine katıldı. Bu böyle bir toplantıdır. Pınar Selek, Fransa’da sosyologtur. Oradaki üniversitelerde çalışan, koordinatörlük yapan biridir. Selek, birçok bilimsel toplantıya katılıp sunumlar yapmıştır.”

“Sizi etkilemeye çalışıyorlar”

Belen sözlerine şöyle devam etti: “Bakanlık tarafından mahkemeye iletilen bu yazı, mahkemeyi etkilemeye çalışmakla ilgili. Mahkemenin beraat kararına direnmesine rağmen, delilleri inceleyen, tanıkları dinleyen hakimler, adli tıp raporunda bombayla ilgili iz bulamamasına rağmen dışarıdan müdahale edildi. Bu belge bu açıdan masum değil. Pınar Selek’le ilgili iade kararınız olacaksa, sizi etkilemeye çalışıyorlar. Bunu da görün. Yargı dışı güçlerin mahkemenizi etkilemeye dönük yazıları ulaştırması açısından dikkatlerinize sunarım. Bu belgeyi düzenleyenler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz.”

Dava 2025’te devam edecek

Mahkeme başkanı, avukat Bahri Belen’in talebini değerlendireceğini ifade ederek, iddia makamına döndü. Savcı, Pınar Selek hakkında tutukluluk halinin devamına, kırmızı bültenin uygulanmasını ve Abdülmecit Öztürk hakkındaki yakalama kararının devamını talep etti. Mahkeme başkanı, Pınar Selek hakkında, tutuklama kararının devamına karar verdi. Mahkeme ayrıca Abdülmecit Öztürk hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi.

Mahkeme, Bahri Belen’in talebiyle ilgili de yapılacak işlem bulunmadığından reddine karar vererek duruşmayı 7 Şubat 2025’e erteledi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x